کژدمراهه

اشتباه نکنید این یک فعل هندی نیست بل که از به هم پیوستن کژدم و بیراهه ساخته شده تا یک ربطی هم به کژدم داشته باشد و هم کژراهه ی احسان طبری.

بر سبیل اتفاق بود امروز که کتاب معروف فیه ما فیه مرحوم احسان طبری را تورقی کردم و از تحول چشمگیر ایشان که تا به حال فقط به گوش جان شنیده بودم متعجب شدم. کتاب این بزرگترین تئوریسین مارکسیسم در ایران را که باز می کنی - می دانید که این کتاب را مرحوم طبری پس از توبه کردن و به قول خودش در انوار جمهوری اسلامی نوشت - همان صفحه ی اول و دوم حدیثی است از امام جعفر صادق - علیه السلام - و بعدش جا به جا آیه و حدیث است که در متن آمده و کار را به پیش برده است.

اما این ها را که جدا کنی و لایه ی سطح را که بشکافی به لایه ی دوم می رسی جایی که قرار است تاریخ حزب توده را بنگارد آن مرحوم و لاجرم باید از افراد و احزاب هم نامی ببرد و بنا به سنت دیرینه ی توده ای جماعت - چه تائب و چه ناتائب - برچسبی و انگی بر پیشانی مخالف و موافق زده بشود.

بدیهی است که در این بر چسب ها بر اثر نور شدیدی که چشم های نویسنده را شفا داده بوده "ارتجاع" وجود دارد اما مطلقا - بنا بر سنت توده ای تائب - به پیشانی روحانیت نمی چسبد. بر چسبی و انگی که در حدود سی چهل سال پیش از آن سابقه داشت ولی چون انوار و خورشیدی در کار نبود تا قبل از کژراهه به راحتی به کار می رفت و کار راه می انداخت. بنابراین ارتجاع در نظر مرحوم طبری همان ارتجاع است که یک پایه کم دارد و اتفاقا همین یک پایه ی کم شده آن قدر قوی است که خوف از ارتجاع را برای توده ای های آن زمان تبدیل به کاریکاتوری از ارتجاع می کند. برچسب گم شده همان حلقه ی گم شده ای است که قرار است بازار را به عنوان عامل درجه دوی ارتجاع به دیگر پایگاهها ارتباط بدهد اما خبری ازش نیست و طبری آن قدر باهوش هست که حالا که ارتجاع را لنگ کرده بال و پر طرف مقابل را هم قیچی کند تا موازنه ی قوا از میان نرفته باشد. فی المثل کتاب جلال آل احمد "در خدمت و خیانت روشنفکران" کتابی می شود بی ارزش از مبنای تاریخی اما چند سطر پائین تر به خاطر "ارادت" جلال به اسلام به نوعی اعتبار پیدا می کند. قضیه وقتی خنده دار تر می شود که همین مرحوم آل احمد به خاطر سمپاتیش با نیروی سوم خلیل ملکی به قول خودش "هرهری مذهب" بودن در بیا و بروی حزب توده هیچوقت نفهمید توده ای هست یا نه، ملی هست یا نه، مذهبی هست یا نه و همین هم شد که پس از وفاتش هر گروه و دسته ای برای سنگین کردن کفه ی موازنه به سود خودشان او را مصادره کردند. طبیعی است که مرحوم طبری هم این جا پسرخاله ی جلال آل احمد می شود و به دلیل شدت انوار صادره از خورشید چاره ی دیگری هم ندارد.

برای این که موازنه ی طبری جور بشود آیت اله کاشانی را به میان می آورد. از توده ای ها گله می کند که چرا وقتی ایشان در انزوا بود یادی از ایشان نکردند و البته باید می گفت که چرا هنگام بیماری آن مرحوم به عیادتش نرفتند. البته گفتن این آخری دور از احتیاط است چون که محمدرضا شاه زرنگ تر از این حرفها بود و خودش به بیمارستان و عیادت آیت اله کاشانی رفت. بعد از کاشانی نوبت می رسد به مدرس تا برسد به دوران حاضر. از ین لایه می گذریم.

اما جبهه ی آدم بده ها هم داستانی دارد. برای این که ببینیم این مرحوم طبری آیا جدی توبه کرده است یا نه غیر از برچسب هایش باید کینه های قدیمی اش را وابرسیم. مصرع:

از محبت خارها گل می شود

پس اولین دسته به کناری. دومین فرد مخوف لیست فحش و دری وری توده ای ها - باز هم اعم از تائب و ناتائب - قوام السلطنه است. قوام برای آن ها تا همین امروز محل ظهور فئودالیته، نوکری، آدم کشی و همه ی چیزهای بد است و فقط یک پله از ابلیس عقب تر می ماند. همین جاست که معلوم نیست مرحوم طبری به کجای کارهای قوام ایراد کلی دارد. برای توده ای ناتائب و پراگ نشین قوام کسی است که با قمار کثیفش آذربایجان را از دست استالین قاپید و نگذاشت خرس شمالی تبریز را ببلعد و درست به همین دلیل آدم منفوری هم هست. برای توده ای تائب همین که قوام - از نظر من در بزرگترین اشتباه سیاسی اش - حکومت دو روزه ی پس از کودتای نافرجام زمان مصدق را عهده دار شد کافی است که مهر نوکری به پیشانی اش بخورد و مرحوم طبری تا آن جا پیش می رود که از آن طرف بام می افتد و قوام را نوکر روسیه می خواند.

از وقت و حوصله ی این وبلاگ خارج است اما همین بس که در کژراهه ی مرحوم طبری آدم بده ها و آدم خوب ها همان هایی بودند که هستند اما لعابی از شیشه ی مشجر طوری برچسب های شان را مات و تار کرده که جز به خراشیدن آشکار نیایند.

خداوند او را و مرحوم کاشانی را و جلال آل احمد را و مصدق را و همه ی داستانیان تاریخ را قرین رحمت خود دارد.

13 مرداد 1388

نظر خوانندگان:


cheap florida car insurance  [ www|@ ] :   (شنبه، 27 مهر 1392، ساعت 06:23)

This paragraph is really a fastidious one it helps new the web people, who are wishing in favor of blogging.
cheap florida car insurance http://carliabilityinsurance.org/florida-auto-insurance-rates/

لطفاً آن‌چه را که در تصویر پایین می‌بینید وارد کنید.
(کد امنیتی برای جلوگیری از اسپم)هرگونه نقل قول از مطالب اين وبلاگ تنها با ذکر آدرس وبلاگ مجاز است. نقل کامل يک مطلب تنها با اجازه‌ی نويسنده مجاز است.
خزه مسئوليتی در قبال مطالب اين وبلاگ ندارد.


داستان های من