فاتحه بفرستید

حالا که این قدر بیکارید که این وبلاگ را می خوانید لطف کنید یک فاتحه بفرستید برای جمیع نامبردگان ذیل:

۱- ریچارد فیلیپس فاینمن
۲- احمد شاملو
۳- بتهوون
۴- بگوئید مخترع شطرنج خدا خودش می داند کیست
۵- همه ی رفتگان خاک

حالا چرا فاینمن؟ باید صبر کنید تا یک روز سرحال سر دماغ باشم و برای تان بگویم.

17 مرداد 1388

نظر خوانندگان:


Meran  [www|@ ] :   (یکشنبه، 18 مرداد 1388، ساعت 12:55)

دکتر ريچارد فيليپس فاينمن در 11 مى سال 1918 در منهتن نيويورک چشم به جهان گشود. فاينمن در طول سال‌هاى تحصيلش بر روى رياضيات و علوم بسيار مطالعه مى‌کرد زيرا پدرش مى‌خواست که او يک معلم فيزيک شود. وى همچنين براى آزمايش در زمينه الکتريسيته يک آزمايشگاه در خانه‌اش برپا کرد. فاينمن از نمادهاى رياضياتى خودش براى توابع Sin، Cos، tanو F(x) استفاده مى‌کرد.
فاينمن در دبيرستان فار راک اوى (Far Rock away) به تحصيل پرداخت و در سال آخر دبيرستان برنده جايزه رياضى دانشگاه نيويورک شد. پس از اتمام دبيرستان او تمايل به ادامه تحصيل داشت اما به جز انستيتو تکنولوژى ماساچوست (MIT) بقيه دانشگاه‌ها به خاطر نمراتش و يهودى‌بودنش از پذيرش وى سرباز زدند. فاينمن در سال 1935 وارد MIT شد و در سال 1939 فارغ‌التحصيل ليسانس فيزيک گرديد. در سال 1942 وى پس از کارکردن بر روى ساخت بمب اتمى (1942-1941) دکتراى خود را از دانشگاه پرينستون دريافت نمود. او پس از دريافت مدرک دکترايش به لوس‌آلاموس (Los Alamos) رفت تا کار بر روى بمب اتمى را ادامه دهد. سپس فاينمن به رياست بخش تئورى منسوب شد. در سال 1945 فاينمن به عنوان استاد فيزيک تئورى در دانشگاه کرنل (Cornell) به فعاليت پرداخت. در بين سال‌هاى 1952 تا 1959 به عنوان استاد مهمان (Visiting Professor) درس فيزيک تئورى در انستيتو تکنولوژى کاليفرنيا (Caltech) به نام ريچارد چيس تولمن (Richard chase Tolman) مشغول به کار شد. بعد از آن سال تا زمان مرگش در سمت استاد فيزيک تئورى در آن دانشگاه مشغول کار بود.
جايزه آلبرت انيشتن از دانشگاه پرينستون به سال 1954، جايزه آلبرت انيشتن از کالج پزشکى و جايزه لورنس (Lawrence) در سال 1963 جوايزى بودکه ريچارد فاينمن موفق به اخذ آنها گرديد. وى در سال 1965 به خاطر توسعه‌دادن الکتروديناميک کوانتوم که تئورى اثر متقابل ذرات و اتم‌ها را در ميدان‌هاى تشعشعى بيان مى‌کند به شهرت رسيد. وى در قسمتى از کارهايش آنچه را که امروزه به نام "دياگرام فاينمن" ناميده مى‌شود، ترسيم نمود. اين دياگرام نمودار مکان- زمان اثر متقابل ذرات را نشان مى‌دهد. به خاطر اين کار وى جايزه نوبل را درآن سال به همراه جى- اسکوينجر (J-Schwinger) و اس. آي. توموناجا (S.I. Tomonaga) اخذ کرد.
بعدها در طول زندگيش هنگامى که به گروه تحقيق حادثه انفجار شاتل چنجر پيوست و دو کتاب خاطراتش را که پرفروش‌ترين کتاب‌ها شدند، منتشر کرد به چهره برجسته‌اى تبديل شد.
پروفسور فاينمن عضو انجمن فيزيک آمريکا، انجمن آمريکايى علوم پيشرفته و آکادمى ملى علوم بود. او همچنين در سال 1965 به عنوان عضو خارجى انجمن سلطنتى انگلستان انتخاب شد.
در سال1959 ايشان مقاله‌اى را درباره قابليت‌هاى فناورى نانو در آينده منتشر ساخت. فاينمن درآن سال در يک مهمانى شام که توسط انجمن فيزيک آمريکا برگزار شده بود، سخنرانى کرد و ايده فناورى نانو را براى عموم مردم آشکار ساخت.
عنوان سخنرانى وى اين بود «فضاى زيادى در سطوح پايين وجود دارد» باوجود موقعيت‌هايى که توسط بسيارى تا آن زمان کسب‌شده بود، ريچارد. پي. فاينمن را به عنوان پايه گذار اين علم مى‌شناسند.
سخنرانى او شامل اين مطلب بود که مى‌توان تمام دايره‌المعارف بريتانيکا را بر روى يک سنجاق نگارش کرد. يعنى ابعاد آن را به اندازه 25000/1 ابعاد واقعيش کوچک کرد. او همچنين از دوتايى‌کردن اتم‌ها براى کاهش ابعاد کامپيوترها سخن گفت (در آن زمان ابعاد کامپيوترها بسيار بزرگتر از ابعاد کنونى بودند اما او احتمال مى‌داد که ابعاد آنها را بتوان حتى از ابعاد کامپيوترهاى کنونى نيز کوچکتر کرد) او همچنين در آن سخنرانى توسعه بيشتر فناورى نانو را پيش‌بينى نمود. وى در پايان سخنرانيش 1000 دلار براى اختراع اولين الکتروموتورى که ابعادش حداکثر 64/1اينچ مکعب باشد، پيشنهاد داد. جايزه‌اى که براى اولين کسى که بتواند ابعاد يک صفحه کتاب را به اندازه ابعاد اصليش کوچک کند، تعيين کرد. ابعاد اين صفحه کتاب مى‌بايست به اندازه‌اى باشد که بتوان آن را به کمک يک ميکروسکوپ الکترونى خواند. اين ايده‌ها در سال‌هاى 1960 و 1985 تحقق يافتند و جايزه‌هاى آنها نيز پرداخت شد.
ريچارد فاينمن با گوند هوارد (Gwenth Howarth) ازدواج کرد که ثمره اين ازدواج يک پسر به نام کارل ريچارد (Corl Richard) (متولد 22 آوريل 1961) و يک دختر به نام ميشل کاترين (Michell Cathrine) (متولد 13 آگوست سال 1968) بود. متأسفانه فاينمن در سال 1988 به خاطر سرطان شکم در مرکز پزشکى لوس‌آنجلس درگذشت. ياد فاينمن همواره به خاطر گشودن دريچه‌اى نو در قلمرو علم فيزيک به سوى ما، در ذهن‌ها باقى مى‌ماند.

لطفاً آن‌چه را که در تصویر پایین می‌بینید وارد کنید.
(کد امنیتی برای جلوگیری از اسپم)هرگونه نقل قول از مطالب اين وبلاگ تنها با ذکر آدرس وبلاگ مجاز است. نقل کامل يک مطلب تنها با اجازه‌ی نويسنده مجاز است.
خزه مسئوليتی در قبال مطالب اين وبلاگ ندارد.


داستان های من